Otobüs Yolculuğunda Yolcu Hakları

Otobüs Yolculuğunda Yolcu Hakları

Her yolculuk türünde yolcuların birbirinden farklı hakları bulunmaktadır. Otobüs yolculuğunda yolcu hakları ise kendi içerisinde durumlara göre çeşitlenir. Her ulaşım aracı türü farklı olduğundan buna göre de ayrı haklar belirlenir. Uçak yolculuğu, otobüs yolculuğu ve tren yolculuğu gibi.

Otobüs Yolculuğunda Yolcu Hakları

Otobüs bileti aldıktan sonra o otobüs firması ile sizin aranızda bir sözleşme imzalanmış olur. Bu andan itibaren de iki tarafta çeşitli haklara sahiptir. Her iki tarafın en azından temel haklarını bilmek her zaman işinize yarar. Hangi durumda ne yapabileceğinizi biliyor olmak sizi rahatlatacaktır.

Otobüs seferleri her zaman sorunsuz geçmez. Hiç tahmin etmediğimiz ve olabilecek sıkıntılar meydana gelme olasılığı vardır. Örnek vermek gerekirse; satın aldığınız koltuk aynı zamanda başka birisine daha satılmış olabilir. Otobüs belirtilen güzergahta gitmiyor olabilir, size farklı bir koltuk verilmiş olabilir. Bu ve buna benzer bir çok durum örneği çıkartılır. Böyle zamanlarda haklarınızı bilirseniz en azından içiniz rahat olur.

Otobüs bileti alırken bir çok firma ve fiyat araştırması yaptınız. Otobüs gün ve saatiniz geldi. İletişim bilgileri üzerinden otobüsünüzün iptal edildiği bilgisini aldınız. Böyle durumlarda iki seçeneğiniz vardır. Firma tarafından kaynaklanan bir sorun olduğu için biletinizin ücretinin tamamını geri alabilir veya biletinizi başka gün ve saat için değiştirebilirsiniz.

Otobüse bindikten sonra aynı koltuğun başkası içinde satılmış olduğunu görebilirsiniz. Eğer ortada bir koltuk için 2 kişi var ise, hata firmanın olsa dahi bir kişinin yolculuk etmesi gerekmektedir. Eğer otobüste başka boş yer yok ise bileti hangi yolcunun daha erken aldığına bakılabilir. Böylece eğer siz almışsanız hak sizin olur ve firma ile iletişime geçecek kişi diğer yolcu olur. Tam tersi ise yine aynı şekilde ücretinizi alabilir veya başka gün ve saate biletinizi değiştirebilirsiniz.

Otobüs seferleri konusunda bir sıkıntı yaşamadan bileti kendiniz de iptal etmek isteyebilirsiniz. Bunun için belirlenen bazı süreler mevcut. Eğer biletinizi 24 saat öncesine kadar iptal etmek isterseniz ücretinizin tamamını geri alabiliyorsunuz. Lakin daha erken bir süre olursa 6 ay geçerli bir açık bilet alabilirsiniz. Bu işlemler aslında oldukça kolay. Pnr ve onay kodunuz ile birlikte kendiniz de yapabileceğiniz gibi bilet firmasının ofisinde de yapabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili aşağıda konu ile alakalı işinize yarayabilecek linkleri bulabilirsiniz.

Türkiye Otobüs Firmaları

Self Hukuk

TOFED

Onedio

TRT Haber – Yolculara indirim hakkı

Kamudan Haber – Yolculara indirim hakkı

 

Hakkında OtobusBileti

4 thoughts on “Otobüs Yolculuğunda Yolcu Hakları”

Bir cevap yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak. Required fields are marked *