Otobüs Yolculuğunda Yeni Dönem

Otobüs Yolculuğunda Yeni Dönem

Havayolu taşımacılığında güvenlik oldukça sıkıdır. 3-4 kere güvenlik kontrolünden geçersiniz, kimlik bilgileriniz sisteme kayıtlıdır ve kaç kg eşya götürdüğünüzde belirlidir. Otobüs yolculuğunda yeni dönem ile birlikte artık karayolu taşımacılığında bu da mümkün hale geliyor.

Otobüs Yolculuğunda Yeni Dönem

Araç Takip Sistemi (ATS) ile artık tüm otobüs seferleri ve yolcular kayıt altına alınacak. Oldukça güvenli ve devrim niteliğinde olan bu karar artık uygulamaya koyuldu. Havayolu firmalarının yaptığı tüm işlemleri artık otobüs firmaları da yapmak zorunda kalacak. Böylece kayıt altına alınan yolcu ve otobüsler daha dikkatli davranmak zorunda kalacak.

1- Tüm Biletler Kayıt Edilecek

Otobüs bileti sattıktan sonra artık tüm firmalar tüm yolcuları E-Devlet üzerinden özel sisteme kayıt edecek. 17 yolcu ve daha fazla kapasiteli tüm otobüsler için artık bu geçerli olacak. Bu sistem ile her yolculuğun daha güvenilir olması planlanıyor. En uygun otobüs bileti bulsanız bile bu her zaman güvenli olacağı anlamına geliyor. Otobüs içi ikramlar konusunda ise bir değişiklik yok.

2- Yolcu Bagajları Kayıt Edilecek

Otobüs seferleri düzenlenirken de yeni uygulamalar yapılacak. Bundan sonraki süreçte otobüs işletmeleri taşıdıkları yolcuların kimlik numaraları ile isimleri ve yükleri e-devlet üzerinden kayıt altına alacak. Otobüste ismi sisteme işlenmemiş yolcular veya otobüsteki yolcunun ismi sistemdeki kişiyle eşleşmediği durumlarda ve sisteme işlenen yolcudan fazlası olduğu durumlarda işletmelere ağır cezalar kesilecek. Yolcu Haklarını bilmeniz yine bu durumda önemli. Herhangi bir aksaklık yaşandığında hakkınızı savunmanız gerekebilir.

3- Yol Üzeri Yolcu Alımı Yasaklanıyor

Bazı zamanlar ucuz otobüs bileti bulmak  ve değerlendirmek için yol üzerinde yolcu indirme-bindirme işlemi yapılabiliyor. Yeni sistemle birlikte artık bu da mümkün değil. ATS ile birlikte tüm otobüsler takip altına alındığı için otobüsler istedikleri yerde yolcu indirme ve bindirme işlemi yapamayacak. Hali hazırda bir çok otobüs firması zaten bunu kendi bünyelerinde yapmakta. Bu yüzden siz yine de otobüs bileti bul veya otobüs bileti al gibi aramalar yaptığınızda bulduğunuz otobüs firmalarının bu sisteme uyduğundan emin olun.

4- Tek Yolcu İçinde Sefer Yapılacak

Bazı otobüs firmaları 1 veya 2 yolcu için seferleri iptal edip bilet paralarını iade ediyor veya bir sonraki sefere aktarıyordu. Bu bazı yolcuları mağdur edebilmekte. Çünkü planlarını sadece o otobüs için yapan bir çok insan var. Otobüs bileti sorgula dediğimiz zaman o an otobüsteki yolcu sayısını görebiliyoruz. Bu durumda otobüste sadece siz de olsanız o sefer düzenlenecek. Kullanıcıların bu konu hakkındaki yorumlarına bakmak için Ekşi Sözlük sitesine bakmanız iyi olabilir.

5- Bilet İki Kişiye Satılamayacak

Otobüs yolcuğunda olması muhtemel bir sorun. Bir çok otobüs firması özellikle yoğun tatil günlerinde daha fazla para kazanmak için tek bileti 2 belki 3 kişiye satabiliyor. Bu da oldukça sıkıntılı bir durum. Çünkü sonucunda mutlaka 1 yolcu mağdur oluyor. Yeni uygulama ile bu durumlarda otobüs firmaları yüksek cezalar ödemek durumunda kalacak. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz CNN Haber sayfasına göz atabilirsiniz.

Hakkında OtobusBileti

Bir cevap yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak. Required fields are marked *