Otobüs İçi İkramların Günümüze Gelişimi

Otobüs İçi İkramların Günümüze Gelişimi

Zaman geçtikçe ve otobüs firmaları arasında rekabet arttıkça otobüs içi ikramların günümüze gelişimi de buna göre değişti. Şehirler arası otobüs yolculuğunun başladığı ilk dönemden bu yana bir çok gelişme gösterdi.

Otobüs İçi İkramların Günümüze Gelişimi

İlk şehirler arası otobüs yolculuğu yapıldığı zaman otobüs bileti dahil bildiğimiz şekilde satılmıyordu. En uygun otobüs bileti bulmak veya aramak gibi bir şansımızda yoktu. Ankara – İstanbul seferi yapan tek bir firma ve tek bir otobüs olduğundan böyle bir durum zaten olmazdı.

Otobüs seferleri uzun olduğu zaman doğal olarak insanlarda mola ve su ihtiyacı doğru. Bu ihtiyaçları karşılaşmak için otobüs firmaları, otobüs içerisinde su ve bardak gibi basit ihtiyaçlar bulundurmaya başladı. Uzun otobüs yolculukları için bu artık gerekliydi. Bir süre sonra bu uygulama tüm otobüs firmaları ve diğer tüm seferler arasında yaygınlaştı. Su bir yaşam ihtiyacı olduğundan 2 saatlik bir otobüs yolculuğu bile bunu gerektiriyordu. Yani artık ucuz otobüs bileti olmasa da içerisinde ikram olan bir firma olduğunu görmüş oluyorduk.

Otobüslerde sunulan hizmetler böylece gelişmeye başladı. Su ikramının büyük su şişelerinden verilmesi daha sonra tek kişilik suların dağıtılmasına geçti. Bir süre sonra ise en az 5-6 saat yolculuk yapan insanlar yanlarında evden atıştırmalık bir şeyler getirmeye başladı. Yemek, sandviç ve hatta zeytin peynir dahi getirenler oluyordu. Şimdilerde bize garip gelse de o zamanlar oldukça normaldi. Ankara İstanbul arası 7-8 saat yolculuk yapan birisinin yemek yememesi garip kaçardı. Gündüz otobüs yolculuğu yapıldığında bu durum artıyordu.

Otobüs firmaları bu duruma çözüm olarak hazır kek, bisküvi ve buna benzer paketli ürünler ikram etmeye başlayarak buldu. İlk başta yolculara bu yeterli gelmiyor olsa da bir süre sonra herkes alıştı. Artık insanlar otobüs firması seçerken ikram hizmetlerine göre seçmeye özen gösterir oldu.

ilk başta bu otobüs bilet fiyatları için bir etken durumdu Bazı firmalar bilet içerisine ikram hizmetleri eklerken bazıları ise tamamen ücretsiz veriyordu. Yıllar yılar geçti ve şehirlerarası otobüslerde ikram çılgınlığı aldı başını gitti. Soğuk sandviçlerden, Türk kahvesine, yazlık dönemlerde sunulan dondurmadan bir çok çeşitli açık büfe atıştırmalık menüsüne kadar oldukça zenginleşti. Otobüs firmalarının dağıttığı servisleri görmek için Uludağ Sözlük başlığına göz atabilirsiniz.

Hakkında OtobusBileti

One thought on “Otobüs İçi İkramların Günümüze Gelişimi”

Bir cevap yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak. Required fields are marked *